Termodynamické panely

Termodynamické ohřívací systémy s panely jsou založeny na pravidlech termodynamiky a na vlastnostech kapalin a plynů. Plyn, který vznikne změnou skupenství při průchodu chladící kapaliny termodynamickými panely, předá tepelnou energii ohřívané užitkové vodě nebo do topného systému. Chladnou část reprezentují kolektory, horkou část tepelný výměník.

Výhody termodynamických panelů

  • šetří životní prostředí i Vaší peněženku
  • pracují ve dne i v noci, se sluncem i bez slunce, za deště, větru, mlhy i sněhu
  • termodynamické panely lze efektivně instalovat dle dispozic objektu
  • jeden panel váží pouhých 8kg, je vyroben z hliníku a absorbuje oboustranně
  • panely lze instalovat horizontálně i vertikálně
  • panely se nepřehřívají, nezamrzají a odolávají vnějším vlivům
  • poskytují rychlou a efektivní návratnost
  • vyžadují jen minimální údržbu

Hlavní výhodou termodynamických panelů, na ohřev vody nebo vytápění, je minimální spotřeba elektrické energie a maximální výkon. Dosahují topného faktoru 3 – 7 COP.

 

 

Jak fungují termodynamické panely

Termodynamický panel slouží jako evaporátor (výparník) v cyklu komprese s vnitřní jednotkou se zabudovaným kompresorem. Panelem proudí ekologická chladící kapalina (R-134A nebo R-407C) , která má velmi nízkou teplotu (pod 0°). Kapalina prochází panelem, ten absorbuje okolní teplotu, sluneční záření, energii deště a větru, případně interiérové instalace, zbytkové teplo. Absorpcí této energie se z chladící kapaliny stává plyn, který proudí zpět do kompresoru, kde dojde ke stlačení a vzniku tepelné reakce. Po této reakci se kondenzátor dostává do nepřímého kontaktu s užitkovou nebo topnou vodou.

Jak fungují tepelná čerpadla s termodynamickými panely

Tepelné čerpadlo pracuje na stejném principu jako chladnička. Ta odebírá teplo potravinám (chladí) a v zadní části lednice topí. Stejně pracuje tepelné čerpadlo, ale obráceně a s mnohem vyšším výkonem. S použitím termodynamických panelů, které dokáží absorbovat sluneční tepelnou energii ale fungují i za nepříznivých podmínek oproti klasickým solárním systémům.

1. Vypařování

Od vzduchu, slunce a deště se odebírá teplo a chladivo kolující v termodynamickém panelu se odpařuje (mění skupenství na plynné).

2. Komprese

Kompresor tepelného čerpadla prudce stlačí o několik stupňů ohřáté plynné chladivo, a díky fyzikálnímu principu komprese, kdy při vyšším tlaku stoupá teplota, tímto se ono nízkopotenciální teplo prudce zahřeje na vyšší teplotní hladinu cca. 80°C.

3. Kondenzace

Takto zahřáté chladivo pomocí spirálového výměníku, který nepřímo předá teplo vodě v bojleru a po ochlazení zkondenzuje.

4. Expanze

Průchodem přes expanzní ventil putuje chladivo zpět do termodynamického panelu, kde se opět ohřeje.

Tento koloběh se neustále opakuje až do nastavené teploty vody.

Technologie termodynamických panelů spojuje výhody tepelného čerpadla a solárního panelu.